Ecco Le Marche

Een middeleeuwse film draaien in een middeleeuws dorpje in le Marche ? L’imbarrazzo della scelta , of keuze in overvloed. In Offagna, dat ook deel uitmaakt van de Terra dei Castelli, wachtten ze niet op zo’n film maar kozen ze voor de jaarlijkse organisatie van een middeleeuws feest.

Verdedigingsgordel:

Doch ooit maakte het net zoals Il Cassero, Castel d’Emilio en Camerata Picena, deel uit van de verdedigingsgordel rond Ancona. (Lees hierover een vorig artikel)

Geschiedenis van Offagna:

Net zoals Castel’Emilio vermeldt men Ofania in de perkamenten Beierse codex van 968 , (documenten in het bezit van de Bayerische Staatsbiblotheek). De naam zou ontstaan kunnen zijn door de verbastering van Massa Afraniana, het grootgrondbezit van de Romeinse familie Afrania, waar dan in de middeleeuwen een castellum ontstond.
Tussen de 12de en de 16de eeuw bevochten Osimo en Ancona voortdurend de macht om dit castellum. De Anconitanen zorgden dan ook voor een versterkte burcht tussen 1454 en 1456, dat nog altijd van verre opvalt in het huidige landschap.

Vanaf de 16de eeuw verliest de burcht aan belang en vestigt zich een podestà, een Anconitaans bestuur. 100 jaar later wonen er 2 belangrijke adelijke families uit Ancona: de Bosdari en de Malacari. Maar al sinds 1532 zal de paus er de scepter zwaaien tot de eenmaking van Italie.

Tocht door Offagna:

Tegenwoordig telt deze zelfstandige gemeente iets meer dan 2000 inwoners. Parkeren is dan ook niet moeilijk, mijn man Erik en ik vonden moeiteloos een plaats dichtbij een school. Van hieruit wandelden we in het dorp op de Via dei Tornei. Onder een boog kwamen we aan bij een atelier van een all-round kunstenaar. Hij maakte deel uit van het in 2023 opgerichte project: Offagna Crea (Offagna creeert) waarbij men tijdens de zomermaanden verschillende kunstenaars en/of ambachtslieden al slenterend door de steegjes, aan het werk kan zien. We waren nu in september, helaas bleken de meeste ateliers gesloten.

Santa Lucia kerk.

Zo bereikten we de Santa Lucia kerk. In 1674 gebouwd op de plek van een vroegere kerk, waarbij het houten kruisbeeld belangrijk is. De laatste zondag van juli vereren de inwoners van Offagna dan ook het houten kruis. Het blijkt een zeer rijk versierde kerk te zijn met eenvoudige middelen; geen echt marmer maar beschilderd, geen echt fluwelen behang maar ook weer geverfd. Doch het barokke effect blijft ! Een Lourdes grot mag ook niet ontbreken.

Op de Via Arengo wandelen we richting de Chiesa San Tommaso. We komen langs originele maar ook nog ouderwetse winkeltjes en kruideniers winkeltjes. De houten voorwerpen uit olijvenhout gesneden door een kunstenaar, die ook meedoet aan het project Offagna Crea, versieren een etalage.

Lezen is ook belangrijk in Offagna:

San Tommaso kerk:

Al deze kleurrijke elementen maken dit stadje extra gezellig ! De San Tommaso Apostolo kerk doemt opeens op:

gebouwd in de 17de eeuw met als blikvanger een mooi altaarbeeld van de Ongelovige Thomas.

We gaan voort op de Via Aringo waar we het plein betreden met het gemeentehuis en waar je ook al een glimp van de Rocca of verterkte burcht opvangt. Verderdoor wandelen we langs een groot gebouw dat het natuurhistorisch museum van Luigi Paolucci en het Bevrijdingsmuseum van de tweede Wereldoorlog herbergt.

De musea zijn dicht, maar we hadden ook niet de bedoeling om iets binnen te bezichtigen. Voor openingstijden en inkomsprijzen raadpleeg de site.

De Santissimo Sacramento kerk:

Nog iets verder op de Via Aringo belanden we bij een ronde kerk, de Chiesa del Santissimo Sacramento uit de 18de eeuw, ontworpen door Andrea Vici een leerling van de beroemde Vanvitelli. Deze laatste ontwierp o.a. de Mole Vanvitelliana in Ancona.
Kijk eens aan, ook deze kerk blijkt open, dat komt echt zelden voor ! Na een lange periode van verwaarlozing, restaureerde men het gebouw en heropende het in 2000. Vooral het houten gewelfde koepelplafond is indrukwekkend.

La Rocca

We keerden op onze passen terug en via het gemeentelijk plein klommen we naar boven naar het plein met de Rocca, waar de middeleeuwse feesten zich afspelen.

Hier bevindt zich ook het Rocca museum met harnassen, wapens en archeologische vondsten. Wij genoten liever van het imposante uitzicht op de burcht en vanaf de Rocca ! Iets verderop nog de Torrione of de grote toren, die tegelijkertijd met de burcht opgericht werd. We kijken ook op een lager gelegen plein met monument tere ere van oorlogsslachtoffers en wandelen via de toren weer naar beneden.

We komen uit op de Piazza del Maniero waar militairen oefeningen hielden. Via een opening in de muur bereiken we het stadspark waar een batterij de oorlog herdenkt.

Een uitspraak van Paus Johannes Paulus II staat er ook:

Ho vissuto la secondo guerra mondiale
e sono sopravissuto alla seconda guerra.
Per questo ho il dovere a ricordare a tutti i più giovani,
a tutti quelli che non hanno avuto questa esperienza
ho il dovere di dire MAI PIU LA GUERRA

Ik heb de Tweede Wereldoorlog meegemaakt,
en ik heb de Tweede Wereldoorlog overleefd.
Daarom heb ik de plicht om alle die jonger zijn
om iedereen die deze ervaring niet heeft gehad, eraan te herinneren
dat ik de plicht heb om NOOIT MEER OORLOG te zeggen.

16 maart 2003

Je kan gerust een bezoek aan Offagna combineren met de andere kassteeldorpen van Ancona !

Een aanrader blijft het middeleeuws festival te Offagna die altijd midden juli plaatsvindt. Op deze Facebookpagina staan alle evenementen.



0 reacties

Een reactie achterlaten

Avatar plaatshouder

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *